Tomáš Grygera – technolog

Do firmy Vegacom a.s. jsem nastoupil v srpnu 2007, jako technik silnoproudu a vedoucí stavby. První zakázku, kterou jsem dostal na starost byla výstavba 350 bytů v Praze – Holešovicích. Na této stavbě jsme dodávali kompletní elektroinstalace od přípojky NN, všech zásuvek a vypínačů, světel, ale i bezpečnostních systémů EPS,EZS,CCTV, datových rozvodů a STA. Ukočírovat mezi 350 byty ve 12 vchodech i 80 pracovníků denně, mít pro ně materiál a smysluplně postupovat dle harmonogramu stavby, bylo velmi náročné a velká výzva. To se člověk na žádné škole nenaučí. Na dalších menších stavbách, jsem už jenom čerpal z první velké zkušenosti. Pak nastalo období fotovoltaických elektráren a já jsem se dostal hned na tu největší FVE Vepřek u Nové vsi. Byla to změna, ze staveb, kde je člověk pořád někde v prachu a šeru, najednou práce na vzduchu, v dešti, větru, ale i slunci a vedru.

Shodou náhod jsem se potom dostal k výstavbě MW spojů pro T-mobile. Tato práce byla úplně něco jiného, než jsem do této doby dělal, ale práce na vzduchu a ve výškách, mě opravdu bavila. Procestoval jsem díky této práci velkou část jižních Čech a dostal se do míst, kde se většina smrtelníků vůbec nedostane. Zažít např. letní bouřku na vysílači Kleť, kde jsme spali, protože v noci se přepojovaly linky, byl hodně velký zážitek. Blesk si to totiž zamířil do stromu, jen kousek od vysílače. Po této práci jsem dostal nabídku vrátit se na pozici vedoucího stavby a to rovnou pro ČEZ na stavbě Paroplynové elektrárny v Počeradech. Z původně avizovaných pěti měsíců se vyklubalo rok a půl a opět to byla veliká škola, tentokrát hlavně administrativní. Na elektrárně jsem byl v pozici Site Managera slaboproudých systémů. Díky tomu jsem se mohl dostat do všech prostor vznikající elektrárny a zjistit, jak takový technologický celek funguje. Navíc, díky této pozici jsem poznal propracovaný systém kontrol a zkoušek, kterým každá elektrárna musí procházet. A to nejen před prvním startem, ale i během celé doby výroby elektřiny.

Po elektrárně, kde bylo neuvěřitelného papírování, se mi zpět do kanceláře nechtělo, proto jsem uvítal nabídku pracovat pro FLM servis. Zajišťujeme servis pro mobilní operátory. Jedná se o výměny antén a kabeláže, opravy elektroinstalace, ale i údržbové práce, jako je úklid nebo likvidace vegetace na lokalitách mobilních operátorů. Opět se díky této práci dostanu na místa, kde by si normální člověk vůbec nedokázal představit technologii mobilního operátora – kostelní věže, komíny, tunely, muzea, ale i zapadlé vesničky nebo husté lesy. Práce mě hodně baví, je totiž různorodá a to se mi líbí. Protože se jedná i o práci ve výškách, udržuje si člověk fyzičku, aniž by musel do posilovny. Dostat se totiž na 100 metrový komín není úplně jednoduché. Když na tom komíně ještě vyměňujete kabel, je to i adrenalin, protože se musíte přehoupnout přes zábradlí a slanit až dolů.

Novým uchazečům, bych vzkázal ať to ve Vegacomu určitě zkusí. Práce je pestrá a jsou tu opravdoví odborníci, kteří nemají problém se o své zkušenosti podělit a v případě potřeby rádi pomohou.